вторник, 9 април 2013 г.

"Първобитни хора"


Най-новата атракция в пещера "Бачо Киро" са "първобитни хора",  които заживяха в пещерата от началото на 2013 година. За първи път в пещера в България се поставят скулптури на първобитни хора. 
Най-старото селище е от средния палеолит, възрастта на което е определена на около 47500 години.То е от времето на Мустерската епоха. Над него са културните пластове на гирния/късен/ палеолит, възраста на които е определена на 28150 години и е от времето на Ориняшката епоха.
В най горните му части има следи от хомониандерталензис и хомосапиес.


Пещерата Бачо Киро е сред топ десет пещери


Хиляди туристи от много страни посещават пещерата "Бачо Киро" край Дряновския манастир. Това я поставя в класацията на десето място сред най-посещаваните пещери у нас. За да привлекат повече туристи местните хора построяват и малка ВЕЦ на близката река. 
Температурата вътре е постоянно 13 градуса. В продължение на стотици години тук капките вода са оформили сталактити, сталагмити, сталактони с причудливи форми. Има и сталактони с височина 8 метра. Някои от образуванията напомнят Богородица с младенеца, дядо Коледа и баба Яга. Археологически разкопки, проведени тук доказват, че е имало живот 40 000 години пр. Хр. 
В пещерата са открити и най-старите останки от пещерна мечка на Балканския полуостров.

За пещерата


„Бачо Киро“ е името на една от най-посещаваните пещери в България. Пещерата е разположена западно от Дряновския манастир, на неголямо разстояние от водната пещера Андъка и е с дължина 3500 m. Най-добре проучена от археолозите е първата зала на пещерата - „Преддверието“. В нея са открити оръдия на труда и следи от човешко присъствие, които датират от средния (150 000 до 30 000 г. пр. Хр.) и късния (150 000 до 12 000 г. пр. Хр.) палеолит. Бачо Киро е една от основните туристически забележителности в района. Разполага с разнообразие от вторични карстови образувания — сталагмити, сталактити, сталактони, драперии. Пещерата „Бачо Киро“ е сред Стоте национални туристически обекта на Българския туристически съюз.
Пещерата е образувана от водите на река Андъка. Открити са следи от човешка култура и кости от домашни и диви животни. Интересни за туристите са карстовите образувания в пещерата, наподобяващи риби, змии, хора, Богородица и младенеца, мечка и много други. Една от туристическите атракции е "Чистилището" - нисък, трудно проходим коридор с размери 60х40 cm, за който казват, че може да бъде преминат само от праведен човек.